Nad tady touto otázkou si lámal hlavu Jakub Mazal a myslím si, že to shrnul hezky. Díky za to 🙂
Rok 2022 byl rokem, ve kterém se projevily dopady covidových opatření společně s válkou na Ukrajině a energetickou krizí. Z pohledu ekonomiky byl tento rok jeden z nejhorších. Z čísel, které vyplývají z ČSÚ měla naše republika průměrný meziroční růst HDP (hrubý domácí produkt) pouze 2,5 %.
Průměrná inflace v České republice byla 15,1 %, což představuje druhou nejvyšší inflaci v historii České republiky (vyšší byla pouze v roce 1993). Vysoká inflace měla dopad na reálné úspory domácností. V momentě, kdy jste měli 100 000 Kč doma pod polštářem, přišli jste tento rok o cca 15 000 Kč. Česká národní banka využila proti boji s inflací konvekční nástroj v podobě zvýšení úrokových sazeb (a to až k 7 %). Tímto krokem „utáhla“ kohoutky v případě naší spotřeby (například nákup nemovitostí).
Úvěry poskytované bankami přestaly být tak levné jako v minulých letech. Průměrná sazba v případě hypotečních úvěrů byla ke konci roku 6,34 %. Z pohledu investic do akciových trhů byl rok 2022 velice „náročný“ až na pár výjimek. Propad byl zapříčiněn z již zmíněných důvodů. Ceny akcií se propadly zhruba od 20 %, dluhopisy se propadly o 10-15 %. Komodity měly zhodnocení okolo 0 %, díky tomu zůstaly na stejném zhodnocením jako na začátku roku 2022. Naopak v roce 2022 se rekordně dařilo nemovitostním fondům a alternativám ke spořícím účtům (například protiinflační dluhopisy nebo repo fondy).
V roce 2023 se očekává ustálení ekonomických vjemů. Inflace v prvních měsících bude pořád dvouciferná. Od jara by se inflace měla začít snižovat, a to z důvodů snížení poptávky po zboží a službách. Predikce je, že průměrná inflace se bude pohybovat okolo 8,5 %. I přes pozitivní výhled ekonomických čísel bude inflace nadprůměrná. Vysoká inflace má obrovský vliv na příjmy rodin.
To bude mít také vliv na pokles hrubého domácího produktu okolo 1 %. Česká národní banka v nejbližších měsících ponechá stejnou úrokovou sazbu (7 %). Z tohoto důvodu se úrokové sazby u hypotečních úvěrů budou pohybovat okolo 5-6 %. Pozitivní dopad to bude mít na množství nabízených nemovitostí. Zvýšení úrokové sazby u hypotečních úvěrů začíná mít vliv na cenu nemovitostí a jejich cena klesá.
Z pohledu investic bude záležet, jak se bude vyvíjet dění ve světě. Z tohoto důvodů je vždy důležité dodržovat investiční horizont a nedělat unáhlené rozhodnutí. Očekávání „uzdravení“ ekonomiky se očekává v prvním půlroce roku 2024.